Do 6 października br. ma nastąpić zmiana organizacji ruchu na ulicach Starego Miasta w Głogowie. Ulica Staro wałowa, Smolna, Staszica będą drogami z pierwszeństwem przejazdu, a ulica Długa zostanie włączona do strefy zamieszkania. Znaki są już przygotowane,ale mieszkańcy wciąż czekają i póki co na Długiej obowiązuje dawny chaos.Kierowcy poruszają się w dwóch kierunkach i zostawiają auta, tam, gdzie jest wolne miejsce. Utrudnia to życie wielu przedsiębiorcom gdyż pozostawione przed drzwiami auta uniemożliwiają klientom wejście do lokali usługowych. Pojazdów na Starym Mieście przybywa, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego staje się tu coraz trudniejsze.Frustrację poruszających się po Starówce powodują także specjalne zasady ruchu związane z strefą zamieszkania.

Kto ma rację?

Jak w każdym konflikcie są dwie strony zainteresowanych. Na ulicach Starego Miasta możemy zaobserwować kierowców, którzy nie tylko nie ustępują pierwszeństwa przechodniom, ale także poruszają się z o wiele większą prędkością niż dozwolona. Z drugiej strony często można napotkać nierozważnych pieszych, którzy wykorzystują swoje przywileje i nie zważają na obiektywne warunki na drodze, np. długość, czas hamowania pojazdu, która zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Kierowcy trąbią, spacerujący krzyczą, wszyscy się denerwują, a przecież Ustawodawca, wyraźnie określił zasady obowiązujące w strefie zamieszkania. Brak wiedzy nie jest w tym przypadku wytłumaczeniem. Zdrowy rozsądek to jedno, ale znajomość prawa to podstawa. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Dobrze jest wiedzieć!

Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje „strefę zamieszkania” jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.


Warto w tym miejscu wspomnieć o obowiązujących, szczególnych zasadach ruchu drogowego:

  • Pieszy może się poruszać swobodnie po całej udostępnionej do użytku publicznego przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku).
  • Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h.
  • Wolno parkować jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Progi zwalniające nie muszą być oznaczone znakami pionowymi.
  • Opuszczając strefę zamieszkania, należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim ruchu drogowego drogowego.

Strefa zamieszkania z założenia powinna gwarantować mieszkańcom spokój i poczucie bezpieczeństwa, ułatwiać codzienne, zwykłe czynności takie jak robienie zakupów czy powrót dzieci ze szkoły. Dlatego kierowcy, patrzmy na znaki, a większe prędkości testujmy na autostradach.Jako piesi zachowajmy ostrożność, nie oczekujmy, że zawsze i wszędzie każdy się dla nas zatrzyma gdy poruszamy się w strefie zamieszkania.

Szanujmy się nawzajem, przecież role się odmieniają, dziś jesteś kierowcą, a jutro to Ty możesz spacerować po Starówce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.