Od poniedziałku do soboty (17-22 października 2016 r.) w całej Polsce trwa Tydzień Mediacji. To inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości związana z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który od 2005 r. obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października. W Polsce, już po raz czwarty, przedsięwzięcie rozszerzone zostało na cały tydzień.

Tygodniowi Mediacji przyświeca prosta idea:

Warto rozmawiać, bo czasami zwykła rozmowa może zdziałać cuda. Nie wszystkie sprawy muszą trafiać do sądu – spróbujmy przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora uzgodnić warunki pogodzenia się.

– Zależy nam na tym, by propagować polubowną formę rozwiązywania sporów przez samych ich uczestników. Mediacja jest szybsza i tańsza od procedur sądowych. Porozumienie daje też stronom pewność, że rozwiązanie ich sporu jest ostateczne – mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

W całym kraju dojdzie do spotkań, konferencji oraz seminariów poświęconych zagadnieniom mediacji. Można spotkać się z mediatorami i uzyskać praktyczne informacje o tym, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści. Dyżury mediatorów organizowane są w sądach, prokuraturach, komisariatach policji, siedzibach organizacji pozarządowych i w placówkach oświatowych.

W Głogowie również będzie można porozmawiać z mediatorem. – W związku z Tygodniem Mediacji pod hasłem „Masz prawo do mediacji” oraz Międzynarodowym Dniem Mediacji uprzejmie informuję, że w dniach od 17 do 22 października będzie możliwość uzyskania informacji w sprawach postępowania mediacyjnego. Będę pełnić dyżur telefoniczny w godzinach od 17.00 do 19.00 pod numerem tel. 531 142 500, w ramach którego osoby zainteresowane mediacją będą miały możliwość telefonicznego uzyskania informacji w sprawie postępowania mediacyjnego – wyjaśnia Magdalena Jaworska-Śmietana, mediator wpisany na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy.

W tegoroczny Tydzień Mediacji włączyło się wiele instytucji i środowisk, m.in. sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Służby Więziennej, policjanci, kuratorzy sądowi, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, komornicy oraz pracownicy placówek oświatowych. Wielki wkład w organizację Tygodnia mają też mediatorzy i ośrodki mediacyjne.

W ubiegłym roku z akcji skorzystało blisko 1100 dzieci i młodzieży (skierowane były do nich działania edukacyjne promujące mediację) oraz ok. 3000 osób dorosłych, z których znaczna część skorzystała z dyżuru mediatora. W tym roku również zachęcamy do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.