Na ulicach Polkowic pojawił się autobus o napędzie elektrycznym wyprodukowany przez firmę Solaris. Na razie odbywają się testy, ale Gmina Polkowice planuje już zakup sześciu takich pojazdów w przyszłym roku.

Elektryczne autobusy określane są mianem przyszłości transportu drogowego i są stosowane przez wiele miast, nie tylko w Polsce. Gmina Polkowice wdrażając ekologiczne rozwiązania chce stawiać także na transport ekologiczny.

­ — Autobus prezentuje się dobrze, jest ekologiczny, nie emituje spalin do środowiska. Takie pojazdy to przyszłość transportu miejskiego. Polkowice jako gmina ekoenergetyczna stawia na takie rozwiązania. W przyszłym roku przy wsparciu funduszami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014­2020 zamierzamy zakupić sześć takich pojazdów. — mówi Renata Dembek, wiceburmistrz Polkowic.

Firma Solaris udostępniła PGMiKM jeden autobus do testowania na okres 14 dni. Kierowcy są zachwyceni pojazdem. ­ — Opinie na temat tego autobusu są wyłącznie pozytywne. Wsłuchujemy się także w głos pasażerów. Oni także są bardzo zadowoleni. Koszt użytkowania autobusy jest trzykrotnie niższy w porównaniu z pojazdem spalinowym. Z naszych wstępnych wyliczeń wynika, że średnio przejechanie kilometra to wydatek rzędu 45 groszy. — wylicza zalety Zdzisław Mycan, dyrektor PGMiKM.

W autobusie są zamontowane baterie 600 V, które ważą 1800 kg. Czas ładowania jest zależny od wykorzystywanej ładowarki i waha się między 30 minutami a 6 godzinami, a długość trasy, jaką może pokonać autobus na jednym ładowaniu to 150 kilometrów w cyklu miejskim. Koszt zakupu jednego takiego pojazdu, w zależności od wyposażenia, to 1,6-1,8 miliona złotych, jednak 85 procent wartości można sfinansować z RPO WD 2014-2020, a wtedy koszt zakupu zwróciłby się po roku użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.