Polkowice: Testują elektryczny autobus Solaris

0
542
2017-07-27 Polkowice: Testują elektryczny autobus Solaris (fot UG Polkowice)

Na ulicach Polkowic pojawił się autobus o napędzie elektrycznym wyprodukowany przez firmę Solaris. Na razie odbywają się testy, ale Gmina Polkowice planuje już zakup sześciu takich pojazdów w przyszłym roku.

Elektryczne autobusy określane są mianem przyszłości transportu drogowego i są stosowane przez wiele miast, nie tylko w Polsce. Gmina Polkowice wdrażając ekologiczne rozwiązania chce stawiać także na transport ekologiczny.

­ — Autobus prezentuje się dobrze, jest ekologiczny, nie emituje spalin do środowiska. Takie pojazdy to przyszłość transportu miejskiego. Polkowice jako gmina ekoenergetyczna stawia na takie rozwiązania. W przyszłym roku przy wsparciu funduszami unijnymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014­2020 zamierzamy zakupić sześć takich pojazdów. — mówi Renata Dembek, wiceburmistrz Polkowic.

Firma Solaris udostępniła PGMiKM jeden autobus do testowania na okres 14 dni. Kierowcy są zachwyceni pojazdem. ­ — Opinie na temat tego autobusu są wyłącznie pozytywne. Wsłuchujemy się także w głos pasażerów. Oni także są bardzo zadowoleni. Koszt użytkowania autobusy jest trzykrotnie niższy w porównaniu z pojazdem spalinowym. Z naszych wstępnych wyliczeń wynika, że średnio przejechanie kilometra to wydatek rzędu 45 groszy. — wylicza zalety Zdzisław Mycan, dyrektor PGMiKM.

W autobusie są zamontowane baterie 600 V, które ważą 1800 kg. Czas ładowania jest zależny od wykorzystywanej ładowarki i waha się między 30 minutami a 6 godzinami, a długość trasy, jaką może pokonać autobus na jednym ładowaniu to 150 kilometrów w cyklu miejskim. Koszt zakupu jednego takiego pojazdu, w zależności od wyposażenia, to 1,6-1,8 miliona złotych, jednak 85 procent wartości można sfinansować z RPO WD 2014-2020, a wtedy koszt zakupu zwróciłby się po roku użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here